☰ Dersleri Göster

Javascript Programlama Dili nedir?

Bu derste Javascript programlama dilinin web tasarımda hangi amaç doğrultusunda kullanıldığını öğreneceksiniz.

Kursa 49.99 TL'ye kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

                                                                  

 

Javascript programlama dili günümüzde oldukça kuvvetli bir programlama dili haline gelmiştir. Fakat biz web tarafındaki işlevselliğini ele alacağız.

  • HTML, web sayfalarının içeriğini tanımlamak için    
  • CSS  Web sayfalarının düzenini belirlemek için CSS    
  • Javascript  Web sayfalarının davranışını programlamak için

Kullanılır.

Kısacası Javascript ile web sayfalarına dinamizm yani hareketlilik kazandırırız. Özellike Javascript’in sağladığı DOM manipülasyonu sayesinde web siteleri içerisinde çok güzel hareketler kazandırabiliriz.

DİP NOT!

Javascript oldukça popüler bir programlama dilidir. Özellikle günümüzde Javascript kütüphanelerinin yaygınlaşmasıyla beraber önem kazanmıştır. Hem client tarafında hem de server tarafında kullanılabilir. Biz bu kursta Javascript'i  client (müşteri, istemci) tarafında kullanacağız. Yani tarayıcının (Chrome, Opera vb.) kullanıcısına bir takım çıktılar göstermek için tarayıcı üzerinden javascript kullanacağız.

 

İngilizce Kelimeler

Client : İstemci

Bir web sitesine bağlanan herkese biz client diyoruz. Yani istemci diyoruz. Çünkü web sitesine giren kişiler aslında tarayıcının adres çubuğuna herhangi bir web sitesinin ismini yazıp "Enter" tuşuna bastığında server tarafına yani sunucuya bir istek atmış oluyor. İşte o isteğin bilişim dünyasındaki karşılığına "HTTP Request" diyoruz. Sonuç olarak bir kişi sunucudan bir şey istiyorsa işte biz buna "Client" yani "İstemci" diyoruz.